fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar




Aktywność bez barier



image

„Aktywność bez barier” (PFRON)

Projekt skierowany jest do grupy 110 beneficjentów z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności.

60 z nich to uczniowie i absolwenci Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Świat Malucha”. Są to osoby z rodzin o różnym statusie materialnym i społecznym. Są wśród nich osoby z rodzin ubogich, niezaradnych życiowo, niepełnych, patologicznych oraz podopieczni krośnickiego Domu Dziecka „Dom nad Baryczą". Pozostałych 50 to podopieczni zaprzyjaźnionych placówek prowadzących pokrewną działalność z innych regionów kraju. Imprezy mają charakter otwarty, w związku z czym dopuszcza się zwiększenie liczby beneficjentów i uczestników projektu. Projektem objęte są osoby z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego i lubuskiego. Istotą przedsięwzięcia jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością w różnych dziedzinach życia społecznego, przełamywanie niekorzystnych stereotypów dotyczących niepełnosprawności i osób nią dotkniętych oraz wyrównanie szans tychże osób w dostępie do różnych form aktywności względem zdrowej części społeczeństwa. Działania aktywizujące mają formę sześciu imprez o różnej specyfice. Pierwsza to Integracyjny Turniej Piłkarski "Z piłką w sercu", druga - Festyn Integracyjny "RAZEM BLIŻEJ", trzecia - Festyn Integracyjny "Dostępny Szlak", czwarta - Akcja Ekologiczna „Dęby zamiast śmieci", piąta - Turniej Koszykarski „Milickie NBA", szósta - Festiwal Talentów „Talentomania 2018". Zadanie obejmuje również przeprowadzenie intensywnej kampanii promocyjnej projektu i źródeł jego finansowania. Kampania polega na współpracy z lokalną prasą (Głos Milicza, nakład 5.400 egzemplarzy), Telewizją Powiatu Milickiego TVP Milicz, zamieszczaniu stosownych fotorelacji na profilu facebookowym wnioskodawcy oraz stronie internetowej, obfitej dokumentacji fotograficznej, na bazie której powstanie galeria zdjęć eksponowana w budynku wnioskodawcy, milickim Ośrodku Kultury i w milickich instytucjach samorządowych. Poza tym w trakcie każdej z planowanych imprez eksponowane są logotypy jednostki dotującej, stosownych informacji udziela również konferansjer. Logotypy PFRON-u pojawiają się na zaproszeniach i plakatach informacyjnych. Prócz kadry w realizację projektu zaangażowani są wolontariusze.

Zadanie zrealizowano ze środków PFRON

PFRON


Festyn Integracyjny „Dostępny Szlak”

Złota polska jesień w najlepszym wydaniu towarzyszyła zorganizowanej przez nas dn. 29 września 2018 r. na terenie Ostoi Festynowi Integracyjnemu pn. „Dostępny Szlak”. Przedsięwzięcie, którego ideą była promocja aktywności osób z niepełnosprawnością na szlakach turystycznych odbyło się po raz drugi. W festynie uczestniczyło kilkaset osób, wśród których byli uczniowie i absolwenci oraz pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek z Namysłowa, Krotoszyna i Wschowy, przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego „Świat Malucha”, podopieczni Domu Dziecka „Dom Nad Baryczą” z Krośnic, Zespołu Szkół przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Miliczu oraz Świetlicy Środowiskowej „Chatka Puchatka”, a także przedstawiciele lokalnych placówek edukacyjnych, Ośrodka Pomocy w Miliczu i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Nie zabrakło również milickich samorządowców i pracowników jednostek samorządu terytorialnego z rodzinami. Byli m.in. starosta Krzysztof Osmelak, burmistrz Piotr Lech, wicestarosta Obaj panowie wespół z prezes naszego Stowarzyszenia Agnieszką Dwojak przywitali zebranych, obdarowali słodkimi upominkami i życzyli udanej zabawy. Korzystając z wyśmienitej aury uczestnicy festynu, wśród których nie brakowało osób z różnorakimi dysfunkcjami, świetnie się bawili udowadniając, że przy odrobinie wsparcia niepełnosprawność nie wyklucza z korzystania z form turystycznych dostępnych w Dolinie Baryczy. Ogromnym zainteresowaniem uczestników festynu cieszyły się przejażdżki bryczką po okolicach Ostoi, równie oblegane były kajaki, którymi pływano po jednym ze stawów. Najmłodsi oddawali się szaleństwom na dmuchańcach i eurobungee oraz przyozdabiali buźki tatuażami z motywami przyrodniczymi. Przygotowano również szereg konkursów sprawnościowych z drobnymi nagrodami i animacje. Młodsi i starsi mieli okazję do zaprezentowania swoich talentów wokalnych uczestnicząc w karaoke. Było też coś dla smakoszy i miłośników dzieł i dziełek artystycznych. Pierwsi raczyli się smakołykami z grilla, ziemniakami pieczonymi w ognisku, gorącą grochówką, chlebem ze smalcem oraz watą, popcornem i domowymi wypiekami, drudzy zaś mieli okazję podziwiać wyroby rękodzielnicze uczniów SOSW. Przygotowaliśmy też galerię zdjęć obrazujących aktywności na łonie natury podejmowane przez naszych podopiecznych w ramach różnorakich projektów. Przygotowaniem i obsługą festynu zajęli się pracownicy SOSW, których wsparli harcerze z drużyn „Watra” i „Albatros”. Konferansjerkę poprowadził zaprzyjaźniony animator Andrzej Słowiński.

Akcja ekologiczna „Dęby zamiast śmieci”

17 października 2018 r. zorganizowaliśmy drugą edycję Akcji Ekologicznej „Dęby zamiast śmieci”. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni odzewem z jakim spotkało się przedsięwzięcie. O ile przed rokiem przedsięwzięcie cieszyło się sporym powodzeniem, o tyle tym razem zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania, w akcji uczestniczyły prawdziwe tłumy. Prócz naszych uczniów na sprzątanie Ostoi i jej okolic zdecydowały się reprezentacje zaprzyjaźnionych placówek edukacyjno-terapeutycznych i opiekuńczo-wychowawczych z Namysłowa, Konarzewa, Krotoszyna, Wschowy oraz podopieczni Zespołu Szkół Przyszpitalnych w Miliczu, przedstawiciele Świetlicy Środowiskowej „Chatka Puchatka” i uczniowie klas 4a i 5a z milickiej SP1. Bardzo miłym zaskoczeniem był udział w imprezie uczniów szkół podstawowych, bo dzięki niemu mogliśmy się cieszyć integracją ukierunkowaną na szczytny cel. Po za tym m.in. dzięki nim na Ostoi było naprawdę tłoczno… i super bo śmieci niestety nie brakowało. Po dokładnym wysprzątaniu Ostoi i okolicznych traktów leśnych czego efektem było kilkanaście worków najróżniejszych odpadów, reprezentanci każdej z placówek posadzili dęby na terenie Ostoi. Drzewka opatrzono tabliczkami z nazwami placówek oraz siatkami ochronnymi i obficie podlano by rosły ku niebu. Następnie przyszedł czas na biesiadę, której towarzyszyła przepiękna charakterystyczna dla złotej polskiej jesieni aura. W tak pięknych okolicznościach przyrody była okazja posilić się gorącą grochówką, pysznościami z grilla, owocami z lokalnych sadów i słodyczami. Były też przejażdżki bryczkami po okolicach, a dla tych, którzy są dziećmi, bądź się nimi czują przygotowano strefę dla dzieci. Tam chętni oddawali się szaleństwom na dmuchanej zjeżdżalni, żółwiu wspinaczkowym i skakańcu. Przygotowaliśmy również wystawę zdjęć obrazujących przedsięwzięcia edukacyjno-ekologiczne i turystyczno-rekreacyjne, które zorganizowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat. Opuszczaliśmy Ostoję z nadzieją, że długo pozostanie czysta, a uczestnicy akcji za lat kilkadziesiąt będą mieli okazję spacerować w cieniu dębów, które posadzili.

Festyn Integracyjny „Razem Bliżej”

Tłumy gości odwiedziły zorganizowany przez nas 27 maja już po raz piąty Festyn Integracyjny pn. „Razem Bliżej”. Na gości czekała moc atrakcji kulturalno-rozrywkowych, artystycznych, kulinarnych i innych. Tradycyjnie już najwięcej powodów do radości mieli milusińscy. Otwarcia festynu dokonały prezes Milickiego Stowarzyszenia „RAZEM BLIŻEJ” Agnieszka Dwojak i dyrektor SOSW Dominika Ugorek. Po nich głos zabrali starosta Krzysztof Osmelak i wiceburmistrz Sławomir Strzelecki. Panowie przynieśli słodkie podarunki, przywitali gości i życzyli dobrej zabawy. Część artystyczną rozpoczęły występy muzyczno-wokalne i aktorskie naszych uczniów i przedszkolaków. Następnie przyszedł czas na jedną z gwiazd imprezy, czyli zespół POGO-DNI. Formację tworzą podopieczni i terapeuci Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jarocinie. Zespół dał się poznać w Miliczu w trakcie zorganizowanego w grudniu ubiegłego roku Festiwalu Talentów „Talentomania 2017”, którego został laureatem. POGO-DNI porwali publiczność niesamowitymi interpretacjami przebojów polskiego rocka. Słuchać ich, a także oglądać było czystą przyjemnością, bo zespół jest żywym dowodem na to, że muzyka jest dla wszystkich bez względu na stan zdrowia i poziom funkcjonowania. Po gościach z Jarocina scenę przejęli muzycy z zespołu The Stevens tworzonego przez grupę przyjaciół związanych z milickim I LO. Zespół zaprezentował własne aranżacje przebojów muzyki światowej. W międzyczasie odbywała się licytacja, w trakcie której była okazja zaopatrzyć się m.in. w koszulkę Damiana Wojtaszka, koszulkę milickiego MUKS-u, wyroby ceramiczne naszych uczniów i szereg innych przedmiotów. Przygotowano też galerię zdjęć obrazującą aktywności podejmowane przez uczniów SOSW w ramach projektów finansowanych ze środków PFRON-u. Poza tym zorganizowano kiermasz prac ceramicznych uczniów i antykwariat, w którym można było zaopatrzyć się m.in. w stare książki. Była też loteria fantowa. Przygotowano ponad 1100 losów, z których każdy wygrywał. Losowano fanty pozyskane od lokalnych firm i osób prywatnych. Dodatkowo na koniec imprezy wśród nabywców losów rozlosowano nagrody główne. Szczęśliwcy wygrali m.in. różnorakie zabiegi kosmetyczne, profesjonalną sesję fotograficzną Łukasza Gościniaka, talon na przejażdżkę bryczką Macieja Kowalskiego, wynajem zamku dmuchanego firmy Ubaw Ponad Pachy, obiady i kolacje w restauracjach „Parkowa” i „Grabownica”, dwie pufy firmy Meble „Rząsa”, blendery ufundowane przez firmę Encore Michał Gruda, miniwieżę od firmy Tadeusz Olejnik Sp z.o.o „Centrum Car Audio” od oraz rower ufundowany przez organizatorów. Najwięcej atrakcji czekało jednak na najmłodszych. W strefie dla dzieci tłumy milusińskich oblegały kule wodne, ściankę wspinaczkową, zjeżdżalnię i ogromne kule do przeskakiwania. Poza tym były stoiska z popcornem, watą i lodami oraz kącik malowania twarzy. Nie zabrakło również stoiska gastronomicznego, na którym serwowano grillowane kiełbaski, karkówkę i tosty. Był też chleb ze smalcem i ogórkiem gruszki i jabłka oraz słodycze, wypieki i napoje. W imprezie udział wzięło ok. 600 osób. Festyn był wielkim świętem osób z niepełnosprawnością i przy okazji doskonałą płaszczyzną do integracji społecznej oraz przełamywania niekorzystnych stereotypów dotyczących niepełnosprawności i osób nią dotkniętych.

Integracyjny Turniej Piłkarski „Z piłką w sercu”

20 kwietnia na kompleksie Orlik przy Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Miliczu zorganizowaliśmy II edycję Integracyjnego Turnieju Piłkarskiego pn. „Z piłką w sercu”. W przedsięwzięciu rywalizowały reprezentacje placówek edukacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych i terapeutycznych z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego i lubuskiego. Do udziału w imprezie inaugurującej projekt zgłosiły się reprezentacje Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie, Domu Pomocy Społecznej w Zdunach, Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie, Zespołu Placówek Specjalnych w Oleśnicy, Powiatowego Zespołu Specjalnych Placówek Szkolno-Wychowawczych w Trzebnicy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie, Zespołu Szkół przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Miliczu oraz dwa nasze zespoły. Bardziej niż końcowy wynik turnieju liczyła się możliwość rywalizacji, wspólnego cieszenia się grą i integracja, ale futbol ma to do siebie, że wzbudza emocje, a tych podczas meczów było mnóstwo. Nie brakowało również efektownych zagrań, pięknych goli i twardej walki. Jednak po każdym meczu w myśl zasad fair-play zawodnicy dziękowali sobie za grę przybijając tradycyjne „piątki”. Zwycięzcą grupy pierwszej zgodnie z przewidywaniami okazała się reprezentacja PZSPSW-u Trzebnica, która broniła tytułu, drugie miejsce przypadło ZPS-owi Oleśnica, trzecie zaś pierwszej drużynie milickiego SOSW. W drugiej grupie triumf przypadł reprezentacji DPS-u Zduny, drugie miejsce wywalczył drugi zespół milickiego SOSW, trzecie zaś ZSWS Milicz. Przyznano również nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano Karola Piętaka z ZPS-u Oleśnica. Królem strzelców został nasz uczeń Sebastian Stańczyk, a najwszechstronniejszym piłkarzem turnieju uznano jego Martynę Hencką, również naszą uczennicę. Rozgrywki prowadził Przemysław Grochowicki. Drużyny i zawodników udekorowano pucharami i medalami. Warto dodać, że piłkarze mieli zapewniony żywiołowy doping. Dla najmłodszych piłkarzy i kibiców przygotowano atrakcje w postaci dmuchańców firmy Ubaw Ponad Pachy. Oprawą muzyczną i konferansjerką zajął się Andrzej Słowiński.

Turniej koszykówki „Milickie NBA”

15 listopada 2018 r. w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu zorganizowaliśmy II edycję Turnieju Koszykarskiego „Milickie NBA”. W imprezie udział wzięło w dziewięć ekip. Prócz trzech drużyn reprezentujących naszą szkołę do rywalizacji stanęły reprezentacje Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie, Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Trzebnicy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie, Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodzku, Domu Pomocy Społecznej w Zdunach i Zespołu Szkół Specjalnych przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Miliczu. Uroczystego otwarcia zawodów dokonała Agnieszka Dwojak, prezes Milickiego Stowarzyszenia „RAZEM BLIŻEJ”. Część turniejową imprezy poprzedził krótki występ artystyczny naszych uczniów. Formuła turnieju zakładała rywalizację w trzech kategoriach ustalanych na podstawie prezentowanych umiejętności oraz sprawności ruchowej. W ramach grup grano systemem każdy z każdym, dwa zwycięstwa dawały więc końcowy triumf. W pierwszej kategorii zwycięstwo przypadło reprezentacji ZSS Kłodzko, a kolejne miejsca zajęły odpowiednio SOSW Milicz I oraz PZPSW Trzebnica.. W drugiej kategorii bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci SOSW Wschowa przed naszą ekipą nr 2 i reprezentacją milickiego ZSSPWS. W trzeciej kategorii najlepsi okazali się reprezentanci WZT-u Namysłów, a kolejne miejsca przypadły odpowiednio naszej drużynie nr 3 i reprezentacji DPS-u Zduny. Po części turniejowej rozegrano mecz pokazowy, w którym zmierzyli się zwycięzcy pierwszej i drugiej kategorii, czyli reprezentacje ZSS Kłodzko i SOSW Wschowa. Dosyć niespodziewanie górą okazali się ci drudzy. Sędzią głównym rozgrywek był Włodzimierz Świrkowicz, sędzią stolikowym – Zyta Pudłowska. W charakterze konferansjera turniej prowadził Andrzej Słowiński. Dekoracji drużyn dokonała prezes Agnieszka Dwojak, oraz dyrektor naszej placówki Dominika Ugorek i wicedyrektor Ewa Markiewicz. Panie udekorowały drużyny medalami i pucharami. Przyznano również nagrody indywidualne dla najlepszych zawodników poszczególnych kategorii. Pamiątkowymi statuetkami uhonorowano: Jonatana Górniaka z Kłodzka, Michała Ostrowskiego ze Wschowy i Krzysztofa Drabika z Namysłowa.

Festiwal „Talentomania”

6 grudnia 2018 r. w hali sportowej przy I LO w Miliczu zorganizowaliśmy III edycję Festiwalu „Talentomania”. W imprezie swoje talenty prezentowały osoby z niepełnosprawnością z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego i lubuskiego. Gościem specjalnym festiwalu był Tomasz „Kowal” Kowalski, zwycięzca jednej z edycji programu „Must be the music”. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali prezes Milickiego Stowarzyszenia „RAZEM BLIŻEJ” Agnieszka Dwojak oraz starosta powiatu milickiego Grzegorz Duda i dyrektor naszej szkoły Dominika Ugorek. Następnie przyszedł czas na popisy młodych artystów. Publiczność miała okazję podziwiać występy wokalne, recytatorskie, instrumentalne, taneczne, aktorskie, plastyczne oraz rękodzielnicze. Różnorodność prezentowanych talentów spowodowała, że komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia. W tegorocznej edycji imprezy w jury zasiadły dyrektor Ośrodka Kultury w Miliczu Sylwia Szydłowska-Małecka, animator Ośrodka Kultury Elżbieta Ciężka oraz Weronika Szymańska, uczestniczka programu The Voice of Poland, która w przerwie pomiędzy prezentacjami konkursowymi wystąpiła przed publicznością z zespołem Lorem. Po niełatwych obradach jury przyznało zwycięstwo Markowi Pękalskiemu, uczniowi naszej szkoły. Marek zachwycił komisję pięknymi figurkami z plasteliny, w których wyrobie okazał się prawdziwym mistrzem, tworząc je podczas występów scenicznych innych. Jury przyznało dwa drugie miejsca, jedno Marcinowi Chłodzińskiemu reprezentującemu Dom Pomocy Społecznej w Zdunach za wykonanie piosenki „Święty czas”, kolejne Oskarowi Procajle z milickiej SP 2 za efektowny występ gitarowy. Trzecie miejsce przyznano uczniom krotoszyńskiej SP nr 7 Kacprowi Frąszczakowi i Erykowi Wachowiakowi, którzy zaprezentowali utwór pt. „Jeden dzień w roku”. Specjalne wyróżnienie otrzymała grupa teatralna ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie, która zaprezentowała spektakl „Zmień to”. Publiczność porwał również występ triumfatora ubiegłorocznej edycji „Talentowmanii” zespołu Pogo-dni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jarocinie. Wszyscy uczestnicy imprezy zostali nagrodzeni. Po części konkursowej i dekoracji uczestników mikrofon przejął Tomasz „Kowal” Kowalski. Zaprzyjaźniony z naszą szkołą artysta zaprezentował jedną ze swoich nowych piosenek. Następnie rozdawał autografy, podpisywał swoje płyty i pozował do zdjęć. W trakcie imprezy publiczność miała okazję podziwiać wyroby rękodzielnicze i prace artystyczne wykonane przez naszych uczniów, w trakcie zajęć ceramiczno-plastycznych. Festiwal w roli konferansjera prowadził Piotr Wójcik.

Szybki kontakt

Jesteśmy codziennie do Twojej dyspozycji. Zadaj nam pytanie, wyślij wiadomość, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Armii Krajowej 2, 56-300, Milicz

soswmilicz@o2.pl

71 384 07 45