fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar




Aktywność w czterech wymiarach



image

„Aktywność w czterech wymiarach” (PFRON)

Projekt obejmuje organizację cyklu czterech imprez służących integracji społecznej, aktywizacji osób z niepełnosprawnością i przełamywaniu niekorzystnych stereotypów dotyczących tegoż środowiska. Grupą docelową przedsięwzięcia są uczniowie i absolwenci Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miliczu oraz osoby z niepełnosprawnością z zaprzyjaźnionych placówek województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i opolskiego. Obostrzenia związane z pandemią COVID-19 utrudniły realizację przedsięwzięcia i wymusiły na organizatorach zastosowanie nowych rozwiązań. Dzięki tymże rozwiązaniom założenia projektu udało się zrealizować.

Zadanie zrealizowano ze środków PFRON

PFRON


Festyn Integracyjny „RAZEM BLIŻEJ”

7. edycję imprezy zorganizowano 30 sierpnia 2020 roku. Przedsięwzięcie odbyło się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miliczu. Konieczność zachowania reżimu sanitarnego spowodowała, że tym razem zrezygnowano z udziału publiczności w związku z czym w festynie uczestniczyli jedynie uczniowie milickiego SOSW, przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Świat Malucha” i przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek. Mimo że tłumów nie było, pogoda również nie rozpieszczała atrakcji nie brakowało. Tradycyjnie już program rozpoczęły występy artystyczne uczniów. Swoje talenty wokalne zaprezentowali: Wiktoria Kowalewska, Martyna Hencka, Justyna Fibig, Aleksandra Kowalczyk oraz Michał Targoni. Publiczność miała również okazję oklaskiwać występ Krystiana Chomy, który dał pokaz gry na trąbce. Na najmłodszych czekały atrakcje w postaci karuzeli, eurobungee oraz wielkiego dmuchańca, który ze względu na niepewną aurę ustawiony został w szkolnej sali gimnastycznej. Dużą atrakcją okazał się również wrak auta wyścigowego, w którym można było poczuć się jak kierowca rajdowy. Organizatorzy przygotowali też kiermasz słodkości, wystawę prac ceramicznych uczniów SOSW, oraz stoisko z wyrobami ze sznurków. Był też plenerowy poczęstunek. Gwoździem programu był występ milickiego zespołu Paragraf. Młodzi muzycy dali godzinny koncert, w trakcie którego zaprezentowali własne aranżacje polskich i światowych przebojów. Festyn w roli konferansjera poprowadził Piotr Wójcik.

Festyn Integracyjny „Dostępny szlak”

4. edycja imprezy odbyła się 1 października 2020 na terenie Ostoi Konika Polskiego w Miliczu. Przez wzgląd na panującą w kraju sytuację związaną z pandemią COVID-19 impreza miała skromniejszy charakter niż wcześniejsze jej edycje. Przede wszystkim była zamknięta dla publiczności, prócz uczniów i pracowników SOSW uczestniczyli w niej przedstawiciele zaproszonych placówek. Mimo to tradycyjnie już atrakcji nie brakowało. Przed rozpoczęciem festynu jego organizatorzy z niepokojem patrzyli w niebo, bo poranek był deszczowy. W trakcie festynu, jego uczestnicy mieli okazję zwiedzać bryczkami okolice Ostoi, pływać kajakami po jednym ze stawów kompleksu, spacerować po ścieżce edukacyjnej i lesie. Przygotowano również stoisko, w którym była okazja poszerzyć swoją wiedzę na temat przyrody oraz sprawdzać stan tejże wiedzy. Były quizy, rebusy, zagadki i konkursy przyrodnicze. Najmłodsi mieli sposobność zabawy w strefie dla dzieci, w której mieli do dyspozycji dmuchańce i eurobungee. Z tej ostatniej atrakcji chętnie korzystali również starsi uczestnicy festynu. W Przygotowano też strefę gastronomiczną, a że w plenerze smakuje lepiej, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Serwowano grillowane kiełbaski i karkówkę, chleb ze smalcem, ogórki małosolne, jabłka oraz słodkie wypieki.

Akcja Ekologiczna „Dęby zamiast śmieci”

Kulminacja 4. edycji przedsięwzięcia miała miejsce 27 listopada 2020 roku. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 akcja miała inną formułę niż jej poprzednie odsłony. Zrezygnowano z organizacji jednej dużej imprezy na terenie Ostoi, wspólnego sadzenia drzew, sprzątania szlaków i biesiadowania. Zamiast tego odbyło się kilka imprez w różnych miejscach kraju. Najpierw na potrzeby sadzenia powstał krótki filmik instruktażowy dotyczący techniki sadzenia drzew. Następnie uczniowie zamieszkujący internat szkolny wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt. „O czym szumią drzewa”, a 27 listopada niewielkie grupy uczniów udały się na akcję sadzenia drzew i sprzątania szlaku turystycznego. Tym razem nasadzeń dokonywano w okolicach Niesułowic. Uczniowie sadzili dęby, brzozy, buki, klony i lipy. Wysprzątano leśny trakt wiodący z Rudy Milickiej do Niesułowic. Tą część przedsięwzięcia zakończył plenerowy posiłek przy ognisku. W kolejnych dniach drzewka sadzili przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek z innych części kraju czyli kolejno z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Namysłowie, Nowej Soli i Jarocina oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie. Do wymienionych placówek udały się niewielkie delegacje z prezentami w postaci sadzonek, siatek ochronnych, żerdzi a także jabłek i gruszek oraz koszów z lokalnymi produktami spożywczymi. Poza tym do paczek dołączono płyty z filmikiem instruktażowym i patery w kształcie liści wykonane przez naszych uczniów w ramach zajęć plastyczno-ceramicznych. Dzięki tak przeprowadzonemu przedsięwzięciu drzewka z Doliny Baryczy rosną w Namysłowie, Nowej Soli, Jarocinie i Konarzewie.Przedsięwzięcie odbyło się we współpracy z Nadleśnictwem Milicz, które ofiarowało nam sadzonki i wsparło akcję merytorycznie za co serdecznie dziękujemy.

Festiwal Talentów „TALENTOMANIA 2020”

5. edycja Festiwalu Talentów „Talentomania” z powodu obostrzeń pandemicznych nie mogła odbyć się w sposób tradycyjny, została więc zorganizowana zdalnie. Do udziału w przeglądzie zgłosili się przedstawiciele 11 placówek z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i opolskiego. Chętni przysyłali swoje prezentacje w formie plików audiowizualnych, a te oceniała komisja konkursowa. W porównaniu z wcześniejszymi, realizowanymi w tradycyjnych formach edycjami przedsięwzięcia jedno się nie zmieniło. Otóż jury jak zwykle miało twardy orzech do zgryzienia bo różnorodność nadsyłanych prezentacji i ich wysoki poziom sprawiły, że nie mogło być inaczej. Ocenie podlegały talenty o charakterze: wokalnym, instrumentalnym, plastycznym, tanecznym, aktorskim, rękodzielniczym, kulinarnym, a nawet stolarskim i matematycznym. 28 grudnia 2020 roku, po burzliwych obradach komisja konkursowa zdecydowała się przyznać zwycięstwo dwóm osobom. Laureatami „Talentomanii 2020” zostali: Aleks Fritsch za prace plastyczne w zakresie ceramiki i rysunku oraz Hanna Jakubowska, która wykazała się talentami kulinarnym i plastycznym. Drugie miejsce przypadło przedstawicielom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dobroszycach za zbiorową pracę plastyczną pt. „Nasza Ziemia”, wykonaną rzadko stosowaną techniką kuleczek z bibuły. Jury przyznało również dwa trzecie miejsca, na których znaleźli się: Maksymilian Małaszewski za niebywały talent matematyczny oraz Blanka Broniecka, która zaprezentowała wyjątkowe prace plastyczne. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Marek Pękalski, Grzegorz Solarski, Beata Rutkowska, Grupa Taneczna „Maska”, Sylwia Woźniak-Wojciuch, Nadia Trofluk, Marcin Cerbrat, Aleksandra Kowalczyk, Błażej Maciej. Wszyscy uczestnicy przeglądu zostali nagrodzeni. Upominki organizatorzy dostarczali osobiście oczywiście w zgodzie z reżimem sanitarnym. Jak co roku wsparł nas Piotr Wójcik. Tym razem jego praca miała charakter zdalny. Znany krośnicki konferansjer dokonał internetowej zapowiedzi przedsięwzięcia oraz przedstawił wyniki prac komisji konkursowej. Wszystkie prezentacje można obejrzeć na profilu facebook Milickiego Stowarzyszenia RAZEM BLIŻEJ.

Szybki kontakt

Jesteśmy codziennie do Twojej dyspozycji. Zadaj nam pytanie, wyślij wiadomość, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Armii Krajowej 2, 56-300, Milicz

soswmilicz@o2.pl

71 384 07 45