fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar




Aktywność na sześć sposobów



image

„Aktywność na sześć sposobów"

Projekt zakłada organizację cyklu 6 imprez aktywizujących osoby z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności na kilku płaszczyznach życia społecznego (sportowa, rekreacyjno-turystyczna, edukacyjno-ekologiczna, kulturalna).

Przedsięwzięcie zorganizowano ze środków PFRON

PFRON


Festyn Integracyjny „RAZEM BLIŻEJ”

26 maja 2019 roku na terenie naszej szkoły odbyła się 6. edycja Festynu Integracyjnego „RAZEM BLIŻEJ”. Moc atrakcji w połączeniu z piękną majową pogodą spowodowały, że na imprezie pojawiły się prawdziwe tłumy miliczan i gości z innych części kraju. Istotą festynu była integracja społeczna i przełamywanie niekorzystnych stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnością i uczniów tzw. szkolnictwa specjalnego. W roli konferansjerów imprezę prowadzili Piotr Wójcik oraz uczniowie Magdalena Mielcarek i Piotr Gulka. Otwarcia festynu dokonała wicedyrektor SOSW Beata Kostrzewa, która przywitała gości i życzyła wszystkim dobrej zabawy. Następnie głos zabrała Aleksandra Raczek, dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Świat Malucha”. Pani dyrektor, której podopieczni przygotowali program artystyczny skierowany do obchodzących tego dnia swoje święto mam, złożyła wszystkim mamom serdeczne życzenia. Tuż po niej mikrofon przejęła prezes stowarzyszenia Agnieszka Dwojak, która przybliżyła zebranym idee przyświecające organizacji imprezy oraz specyfikę działalności i bogatą ofertę szkoły Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Rozpoczął ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Barwinok” z Winnicy. Młodzi artyści dali porywający koncert łącząc popisy taneczne, akrobatyczne, wokalne oraz instrumentalne. Warto dodać, że „Barwinok” to najlepszy młodzieżowy zespół na Ukrainie, nagradzany wielokrotnie poza granicami kraju. Po wykonaniu finałowego utworu publiczność zgotowała młodym Ukraińcom prawdziwą burzę oklasków. Następnie przyszedł czas na występy przedszkolaków, które prezentowały przede wszystkim utwory skierowane do swoich mam. Działo się na scenie, działo się również wokół. Przygotowano szereg stoisk tematycznych i kulinarnych. Była okazja podziwiać prace ceramiczne uczniów i absolwentów SOSW, dzieła ze sznurków, przespacerować się a alko- i narkogoglach, zaopatrzyć się w stare książki oraz podziwiać kunszt rzeźbiarski Damiana Gacka. Były też pyszności z grilla, ciasta upieczone przez pracowników SOSW, lody, popcorn i wata cukrowa. Najmłodsi natomiast mieli sposobność do szaleństw na dmuchańcach, przyozdabiali buźki bajkowymi tatuażami i walczyli na balonowe miecze. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również loteria fantowa, w trakcie której rozlosowano 1000 losów. Główną nagrodę w postaci elektrycznej hulajnogi wylosował uczeń SOSW Tomasz Leśnik. Wylosowano również m.in. rzeźbę, voucher na bryczkę, drewniane stojaki do kwiatów, zajęcia pn. „Dzień na drzewie”, torty , wejściówki na pływalnię, zabawę na zamku dmuchanym, sesję fotograficzną i wiele drobniejszych nagród. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również licytacja, w trakcie której do nabycia były: koszulka meczowa Damiana Wojtaszka, dwie rzeźby oraz warsztaty rzeźbiarskie Damiana Gacka. Imprezę wsparli lokalni przedsiębiorcy, instytucje i szereg osób, bez których wsparcia jej przeprowadzenie byłoby bardzo utrudnione.

Integracyjny Turniej Piłkarski „Z piłką w sercu”

11 czerwca 2019 roku na terenie kompleksu sportowego Orlik 2012 przy milickim I LO odbyła się 2. edycja Integracyjnego Turnieju Piłkarskiego „Z piłką w sercu”. Prócz naszych uczniów do rozgrywek przystąpili podopieczni zaprzyjaźnionych placówek z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i opolskiego. Wynik turnieju nie był najważniejszy, liczyły się bowiem przede wszystkim dobra zabawa, możliwość przełamywania barier oraz integracja z rówieśnikami z innych ośrodków. Mecze toczyły się systemem „każdy z każdym”, jednak w końcowej klasyfikacji wzięto pod uwagę poziom funkcjonowania zawodników i zaawansowanie piłkarskie poszczególnych drużyn, w związku z czym ekipy klasyfikowano w dwóch grupach. Po zaciętych, ale toczonych w zgodzie z zasadami fair-play bojach, triumfatorem grupy pierwszej została reprezentacja Powiatowego Zespołu Specjalnych Placówek Szkolno-Wychowawczych w Trzebnicy, która odniosła komplet zwycięstw i obroniła tytuł sprzed roku. Drugie miejsce zajęła pierwsza reprezentacja naszej szkoły, trzecie zaś ekipa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Parkowej we Wrocławiu. W drugiej grupie triumf przypadł drużynie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dobroszycach, a podium uzupełniły odpowiednio SOSW II Milicz i Warsztat Terapii Zajęciowej w Namysłowie. Przyznano również nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem uznano Tomasza Leśnika z drugiej drużyny naszej szkoły. Królem strzelców został Mateusz Kowalczyk z PZSPSW Trzebnica, który strzelił 11 goli, a tytuł najwszechstronniejszego zawodnika turnieju otrzymał jego kolega z drużyny Patryk Muś. Pamiątkową statuetkę otrzymał również reprezentant WTZ Namysłów Krzysztof Drabik, autor najładniejszego gola turnieju. Uroczystej dekoracji uczestników imprezy dokonali prezes Milickiego Stowarzyszenie „RAZEM BLIŻEJ” Agnieszka Dwojak i koordynator turnieju Michał Markowski. Mecze sędziował Przemysław Grochowicki, a komentatorem był Andrzej Słowiński. Dla najmłodszych kibiców turnieju przygotowano strefę dla dzieci z dmuchańcami. Po emocjach sportowych mali kibice mogli więc oddać się szaleńczemu relaksowi.

Festyn Integracyjny „Dostępny Szlak”

29 września 2019 roku na terenie Ostoi w Miliczu zorganizowaliśmy się 3. edycję Festynu Integracyjnego „Dostępny szlak”. Mimo nienajlepszych prognoz aura dopisała, co w połączeniu z mocą przygotowanych atrakcji, spowodowało, że tego dnia na Ostoi było naprawdę tłoczno. Istotą organizowanego cyklicznie przedsięwzięcia jest zachęcanie osób z niepełnosprawnością do aktywności na łonie natury, uprawiania różnych form turystyki, integracja społeczna i przełamywanie niekorzystnych stereotypów dotyczących uczniów tzw. szkolnictwa specjalnego. Impreza miała charakter otwarty, w związku z czym prócz zaproszonych osób z niepełnosprawnością zamieszkujących województwa dolnośląskie, wielkopolskie, opolskie i lubuskie uczestniczyli w niej mieszkańcy Milicza i okolic. Festyn otworzyły prezes Milickiego Stowarzyszenia „RAZEM BLIŻEJ” Agnieszka Dwojak i dyrektor naszej szkoły Ewa Markiewicz. Na uczestników czekały przejazdy bryczkami po lasach okalających Ostoję, plener kajakowy, w trakcie którego była okazja popływać kajakiem po jednym ze stawów kompleksu. Przygotowaliśmy również galerię zdjęć obrazujących różne aktywności podejmowane przez naszych uczniów i absolwentów w ramach projektów realizowanych ze środków PFRON-u, kiermasz prac ceramicznych wykonywanych przez uczniów w ramach zajęć ergoterapeutycznych oraz kiermasz ciast i innych słodkości. Ogromnym powodzeniem, jak cieszyła się strefa dla dzieci. Na niej była sposobność poszaleć na dmuchańcach, poskakać na eurobungee oraz pojeździć na karuzeli łańcuchowej. Poza tym przygotowaliśmy stoisko z malowaniem twarzy, konkursy, konkurencje sportowe oraz pokaz baniek mydlanych. Był też plenerowy poczęstunek, który prócz tradycyjnych dań grillowych zawierał dania specjalne wykonane samodzielnie przez pracowników SOSW, np. krem dyniowy, chleb własnej roboty z masłem śmietankowo-czosnkowym, tosty, dynia pieczona, itp.

Akcja ekologiczna „Dęby zamiast śmieci”

17 października 2019 roku na terenie Ostoi w Miliczu odbyła się 3. edycja Akcji Ekologicznej „Dęby zamiast śmieci”. W zgodzie z tradycją przedsięwzięciu towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda charakterystyczna dla złotej polskiej jesieni. Ideą przyświecającą organizacji akcji jest propagowanie edukacji ekologicznej poprzez angażowanie osób z niepełnosprawnością do działań na rzecz lokalnej przyrody. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji również w tym roku zadbaliśmy o to, by było pożytecznie i przyjemnie. Pierwszym punktem programu imprezy było sprzątanie Ostoi oraz traktów do niej prowadzących. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy i rozwiezieni bryczkami w różne miejsca, skąd zaopatrzeni w worki ruszyli w kierunku Ostoi sprzątając drogi i ścieżki. Jako że Ostoja to miejsce często odwiedzane przez miliczan i turystów z innych części kraju, ścieżki do niej prowadzące bywają bardzo zaśmiecone. Nie dziwi więc, że podobnie jak w latach poprzednich zebrano kilkanaście worków śmieci. Po zakończeniu sprzątania przedstawiciele każdej z zaproszonych placówek otrzymali sadzonki dębów i posadzili je we wskazanych miejscach opatrując tabliczkami z nazwą placówki. Nad tą częścią akcji czuwał znany dendrolog Piotr Tyszko-Chmielowiec, który wcześniej opowiedział o celach sadzenia drzew oraz ich dobroczynnym wpływie na człowieka i środowisko. Po zakończeniu nasadzeń przyszedł czas na atrakcje. Były przejażdżki bryczkami po urokliwej okolicy, quiz przyrodniczy dotyczący znajomości drzew, strefa z dmuchańcami, jak się okazało nie tylko dla dzieci, a także wspinaczka drzewna pod okiem Damiana Gacka. Poza tym przygotowano galerię zdjęć obrazujących aktywności na łonie natury podejmowane przez uczniów milickiego SOSW oraz plenerowy posiłek. W akcji prócz uczniów i absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miliczu uczestniczyli przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej z Nowej Soli i Namysłowa, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewnie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Namysłowie oraz Dolnośląskiego Zespołu Szkół przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Miliczu.

Festiwal Talentów „Talentomania 2019”

11 grudnia w hali sportowej przy milickim I LO zorganizowaliśmy 4. edycję Festiwalu Talentów „Talentomania 2019”. Ideą festiwalu jest stworzenie osobom z różnorakimi rodzajami niepełnosprawności możliwości publicznego prezentowania swoich talentów i mocnych stron. Impreza jest też świetną okazją do przełamywania niekorzystnych stereotypów dotyczących niepełnosprawności i sposobnością do integracji społecznej. Otwarcia imprezy dokonała prezes Agnieszka Dwojak. Szefowa Milickiego Stowarzyszenia „RAZEM BLIŻEJ” przywitała zebranych gości, wśród których był m.in. starosta Sławomir Strzelecki i życzyła artystom powodzenia. Występy oceniało jury w składzie: Sylwia Szydłowska-Małecka, dyrektor Ośrodka Kultury w Miliczu oraz nasi terapeuci Ewa Stefanów i Bartosz Korzeniowski. Przed częścią konkursową licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowała się Wiktoria Kowalewska, która zaśpiewała utwór pt. „To, co chciałbym Ci dać” z repertuaru grupy Pectus. W części konkursowej były występy instrumentalne, wokalne, taneczne, choreograficzne, plastyczne, teatralne, recytatorskie, a nawet sportowe, w związku z czym jury miało twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie pierwszą nagrodę przyznano Marcinowi Chłodzińskiemu z Domu Pomocy Społecznej w Zdunach, za niesamowitą recytację wiersza pt. „Adwent”. Na drugim miejscu znaleźli się reprezentanci SOSW w Konarzewie, którzy zaprezentowali wzruszający, pełen symboliki spektakl teatralny pt. „Lustra”. Trzecie miejsce przypadło w udziale Krzysztofowi Drobikowi z WTZ-u w Namysłowie, za gitarową interpretację kultowych „Schodów do nieba” z repertuaru Led Zeppelin. Pozostali uczestnicy tegorocznej edycji „Talentomanii” również zasłużyli na wielkie słowa uznania, wszyscy też otrzymali upominki. Prócz laureatów w festiwalu wystąpili: uczniowie Szkoły Podstawowej w Dunkowej, milickiej SP 2, SOSW w Dobroszycach oraz zespół „Narwani” z WTZ-u w Namysłowie, zespół Pogo-dni z WTZ-u w Jarocinie, tancerze z WTZ-u w Nowej Soli, a także przedstawiciele DPS-u w Zdunach i Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie. Naszą placówkę reprezentował Wojciech Poleszak, który dał popis jazdy na desce elektrycznej. Przygotowaliśmy również dodatkowe atrakcje. Była wystawa przepięknych obrazów namalowanych przez genialną ośmioletnią dziewczynkę z autyzmem oraz prace ceramiczne i stroiki wykonane przez uczniów i absolwentów milickiego SOSW w ramach zajęć ergoterapeutycznych. Dla najmłodszych zaś zorganizowaliśmy strefę z dmuchańcami. Poza tym na przygotowano stoisko milickiego Sanepidu, na którym była m.in. okazja popatrzyć na świat przez alkogogle. Imprezę w roli konferansjera prowadził Piotr Wójcik. Organizacyjnie wsparli nas wolontariusze z Technikum Leśnego w Miliczu.

Szybki kontakt

Jesteśmy codziennie do Twojej dyspozycji. Zadaj nam pytanie, wyślij wiadomość, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Armii Krajowej 2, 56-300, Milicz

soswmilicz@o2.pl

71 384 07 45