fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
Dolina Baryczy - mała ojczyzna na krańcu Dolnego Śląskaimage

„Dolina Baryczy - mała ojczyzna na krańcu Dolnego Śląska"

Dwuczęściowy projekt o charakterze turystyczno-edukacyjnym. Jego ideą była promocja aktywności osób z niepełnosprawnością na szlakach turystycznych oraz integracja społeczna.


Rajd „Bryczką poprzez Dolinę Baryczy”

18 września 2019 roku na terenie Ostoi Konika Polskiego zorganizowaliśmy Rajd pn. „Bryczką poprzez Dolinę Baryczy”. Przedsięwzięcie było pierwszą częścią projektu pn. „Dolina Baryczy – mała ojczyzna na krańcu Dolnego Śląska” i miało charakter turystyczno-edukacyjny. Jego ideą była promocja aktywności osób z niepełnosprawnością na szlakach turystycznych oraz integracja społeczna. Nasi uczniowie od kilku lat regularnie pojawiają się na szlakach turystycznych Doliny Baryczy również w bryczkach. Dla nich, jest to doskonała forma spędzania wolnego czasu, sposobność do aktywizacji, relaksu i rozładowywania napięć emocjonalnych. Prócz wymienionych aspektów rajd miał charakter uspołeczniający i integracyjny. Poza uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miliczu do udziału zaproszono bowiem również uczniów Szkoły Podstawowej we Wziąchowie Wielkim, milickiej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Zespołu Szkół przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Miliczu. Korzystając z pięknej, słonecznej aury uczestnicy imprezy przemierzali bryczkami okolice Ostoi podziwiając lokalną przyrodę i poznając jej uroki. Niestety mieli również sposobność przekonać się jak bardzo na bakier są z edukacją ekologiczną mieszkańcy Doliny Baryczy, bo w lasach i na szlakach okalających Ostoję śmieci więcej niż grzybów. Prócz przejażdżek zaprzęgami przygotowaliśmy plenerową biesiadę, a dla najmłodszych atrakcje w postaci dmuchańców. Impreza odbywała się w scenerii złotej polskiej jesieni w najlepszym wydaniu.

Birdwatching „Skrzydlata Dolina”

26 października 2019 roku zorganizowaliśmy rajd pieszy wiodący jedną ze ścieżek edukacyjnych Rezerwatu „Stawy Milickie” będącego wyjątkową w skali kraju ostoją ptactwa. Sąd nazwa przedsięwzięcia Birdwatching „Skrzydlata Dolina”. Rajd był drugą odsłoną projektu pn. „Dolina Baryczy – mała ojczyzna na krańcu Dolnego Śląska i miał charakter spaceru urokliwym ciągiem pieszo-rowerowym pomiędzy stawami Wilczymi Małym i Dużym oraz stawem Słonecznym Górnym. Organizując kolejną imprezę o charakterze turystyczno-edukacyjnym tradycyjnie już połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. W trakcie spaceru po jednym z najurokliwszych miejsc regionu uczestnicy przedsięwzięcia przy pomocy lornetek i lunet podglądali skrzydlatych mieszkańców naszych stawów. Była okazja podziwiać czaple siwe i białe, łabędzie, kormorany, mewy, rybitwy, perkozy, łyski, kaczki i całą rzeszę innych ptaków. To była ta przyjemniejsza część rajdu. Mniej przyjemną, ale za to bardzo pożyteczną było sprzątanie szlaku. Niestety, wśród turystów odwiedzających nasze stawy są osoby, które o zrównoważonym i kulturalnym korzystaniu ze szlaków turystycznych nie mają pojęcia i swoje wojaże turystyczne znaczą różnorakimi odpadkami. Z poboczy i brzegów stawów wyciągnięto mnóstwo butelek, puszek, toreb foliowych, opakowań po słodyczach i papierosach, ale trafiły się również opony, a nawet reflektor samochodowy. Cóż, edukacja ekologiczna musi trwać. Przedsięwzięcie było doskonałą formą aktywizacji osób z niepełnosprawnością oraz istotną cegiełką w procesie przełamywania niekorzystnych stereotypów dotyczących uczniów szkolnictwa specjalnego a także świetną formą integracji społecznej. W rajdzie prócz uczniów i absolwentów Specjalnego Ośrodka szkolno-Wychowawczego w Miliczu uczestniczyli przedstawiciele milickiej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej w Cieszkowie.

Przedsięwzięcie zrealizowano ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

  • Województwo Dolnośląskie

Szybki kontakt

Jesteśmy codziennie do Twojej dyspozycji. Zadaj nam pytanie, wyślij wiadomość, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Armii Krajowej 2, 56-300, Milicz

soswmilicz@o2.pl

71 384 07 45