fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
image

„Sport równych szans" (Samorząd Województwa Dolnośląskiego)

Istotą projektu była aktywizacja grupy 70 uczniów i absolwentów naszej szkoły zamieszkujących powiaty milicki, wrocławski i trzebnicki poprzez zapewnienie im uczestnictwa w regularnych zajęciach sportowych.

Przez wzgląd na różny stopień niepełnosprawności oraz poziom funkcjonowania adresatów projektu prowadzono dwa rodzaje zajęć. Pierwsze to treningi piłkarskie, drugie zaś treningi boccii. W treningach piłkarskich uczestniczyły osoby, z których większość brała wcześniej udział w podobnych przedsięwzięciach. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu. Treningi boccii przeznaczone były dla osób z głębszymi rodzajami niepełnosprawności, które ze względu na poziom funkcjonowania ruchowego i intelektualnego mają ograniczony dostęp do innego rodzaju zajęć sportowych. W przypadku tej części projektu wnioskodawca postanowił wykorzystać zalety boccii jako sportu dostępnego dla osób z poważnymi zaburzeniami sfery ruchowej. Przy odpowiednim wsparciu jest to bowiem sport, który mogą uprawiać nawet osoby z czterokończynowym porażeniem. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu. W ramach projektu zorganizowano również dwa turnieje sportowe. Pierwszy to Integracyjny Turniej Halowej Piłki Nożnej „Z piłką w sercu”, drugi zaś to Integracyjny Turniej pn. „Boccia – sport dla każdego”. W obu imprezach, prócz uczniów i absolwentów naszej szkoły udział wzięli przedstawiciele zaproszonych placówek wspierających osoby z niepełnosprawnością z województwa dolnośląskiego (powiaty: trzebnicki, wrocławski, oleśnicki). W ramach promocji projektu i przełamywania niekorzystnych stereotypów dotyczących niepełnosprawności i osób nią dotkniętych na oba turnieje w roli kibiców zaproszono podopiecznych Przedszkola Niepublicznego „Świat Malucha” oraz uczniów lokalnych placówek edukacyjnych. Najmłodsi piłkarze i kibice mieli okazję skorzystać z atrakcji w postaci pneumatycznych urządzeń rekreacyjnych i animacji. W tym wypadku wykorzystaliśmy zasadę przyjemnych skojarzeń, bardzo istotną w procesie wychowania najmłodszych. Dzięki w ten sposób zorganizowanemu przedsięwzięciu przedszkolaki i uczniowie integrację będą kojarzyć z czymś przyjemnym, co ma szanse wykształcić odpowiednie postawy. Uczestnicy części sportowej obu turniejów otrzymali puchary, medale i dyplomy.

Zadanie zrealizowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

  • Samorząd Województwa Dolnośląskiego

Szybki kontakt

Jesteśmy codziennie do Twojej dyspozycji. Zadaj nam pytanie, wyślij wiadomość, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Armii Krajowej 2, 56-300, Milicz

soswmilicz@o2.pl

71 384 07 45